Kutya sétáltatása télen: Mit tegyél, ha utál kimozdulni a hidegben?
Ahogy a napok egyre rövidülnek, és a hőmérő higanyszála is lassacskán nulla alá kúszik, úgy megy el sokak kedve attól, hogy kitegye a lábát a jó meleg lakásból. Nos, a kutyák közül is jó páran így vannak ezzel. Csakhogy a bezártság hosszú távon egy energiától túlfűtött ebet, egy szétdúlt lakást és ideges gazdit eredményezhet, ami valljuk be, senkinek sem jó. Ezért utánajártunk, mit tehetsz, ha kedvenced utál kimozdulni a hidegben.
Derítsd ki az okot, hogy miért nem szereti a kutya a hideget
Nem minden kutya gyűlöli a telet, akik pedig igen, azok sem feltétlenül ugyanazon okból. A rövidszőrű és a kistetű kutyák például jellemzően az alacsony hőmérséklet és a hideg levegő miatt ódzkodnak kilépni ilyenkor a lakásból.
Az idősebb vagy az ízületi gyulladásos kutyáknak szintén ez lehet a problémájuk, mivel az extrém hideg hatására kialakulhat az úgynevezett halott farok szindróma. Angolul több elnevezés létezik a jelenségnre, így hívják például dead tailnek (halott farok), cold water tailnek (hideg vízi farok) vagy limber tailnek (hajlékony farok).
Kialakulásának pontos oka jelenleg nem ismert, de többnyire összefügg a hideggel és a fizikai terheléssel. A kutya ilyenkor izomlázhoz hasonló fájdalmat érez, a farka pedig begyullad, melynek hatására a vérerek összenyomódnak és csökken az izmok oxigénellátása. Ezáltal tejsav termelődik és a sejtek rendellenes működése miatt gyulladás is kialakulhat.
A halott farok szindrómát onnan a legkönnyeb felismerni, hogy a farok élettelenül lóg, a kutya pedig egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen tudja mozgatni. A farok ilyenkor a tőtől számítva néhány centiméterig roppant érzékeny az érintésre, ami gyakran rossz közérzettel is párosul.
Visszatérve a lehetséges okokra, amiért a kutya nem kívánkozik ki a hidegbe, egyes fajták kifejezetten szorongóvá válnak a jeges széltől, mert így nem érzik biztonságosnak a kinti helyet. Míg mások rosszul viselik, ha vizes és lucskos lesz a tappancsuk. Bármi is álljon a háttérben, nagyon fontos, hogy az első lépés megtétele előtt ezt derítsd ki, hiszen csak így tudsz segíteni kedvenceden.
Javíts a kutya közérzetén
A gyártók szerencsére gondoltak a kutyákra, hiszen manapság rengeteg télikabát közül választhatsz az erre specializálódott üzletekben és webshopokban. Fontos, hogy olyan kabátot válassz, ami, könnyen kezelhető, vastag és puha béléssel ellátott, és lehetőleg fényvisszaverő részekkel ellátott.

A kabát ára nemcsak a márkától, hanem a kutya méretétől is függ, így pár ezer forinttól akár tízezrekbe is kerülhet. Az embernek nyilván mérlegelnie kell a saját lehetőségeit, de legfőképp a kutya igényeit a komfortérzet biztosítása érdekében.
Mi legyen a mancsokkal?
Célszerű minden séta előtt bekenni a kutyai mancsait jó minőségű mancsvédő krémmel, majd hazaérkezés után langyos vízzel alaposan leöblíteni róla a sót, és ellenőrizni azt is, hogy nem került-e kullancs a bundájába.
Ezután alkalmazd újra mancsvédő krémet, ha szükséges. Hosszúszőrű kutyáknál még a krémezés előtt érdemes levágni belőle közvetlenül a mancsok környékén az ápolás megkönnyítése miatt, és hogy kevésbé ragadjanak bele a bundába a jég- és hómaradványok.
Amennyiben a bőre túlérzékeny, próbálkozhatsz kutyacipőkkel is. A miniatűr lábbelik szárazon tartják a tappancsokat és megakadályozzák, hogy közvetlenül sóval vagy jéggel érintkezzenek. Vásárlás előtt ügyelj a méretre és rögzítéskor a tépőzár használatára is.
Fontos, hogy elég szorosan tartson, különben leesik a kutya lábáról szaladgálás közben, de vigyázz arra is, hogy ne szorítson, mert a túl kényelmetlen cipőt biztos, hogy azonnal le akarja majd szedni magáról!
Ez a fajta téli kiegészítő egyébként is zavaró lehet elsőre a kutyus számára, ezért mindenképp a lakásban barátkoztasd meg vele. Először csak néhány percig viselje, majd fokozatosan növeld az időtartamot, és közbenfolyamatosan dicsérd őt szavakkal, és persze jutalomfalattal.
Szintén jó ötlet egy puha törölközőt vinni magatokkal a sétához, így azonnal megtörölheted a mancsokat, ha szükséges, például sérülés esetén. A jég a kutyák számára is éppoly veszélyes lehet, mint számodra, plusz a helyenként éles, durva jég fájdalmas sérüléseket is okozhat.
Ezért, és a só, valamint a fagyási sérülések veszélye miatt is nagyon fontos, hogy amíg kint vagytok, rendszeresen ellenőrizd a mancsok állapotát. Ám még ha semmilyen elváltozást (pirosság, hámlás, vágás) nem tapasztalsz, akkor se töltsetek túl hosszú időt a hidegben.
A pozitív megerősítés hideg időben is fontos
Az igazán kemény téli napokon valószínűleg többre lesz szükséged kutyád kicsalogatásához annál, minthogy felcsatolod rá a cipőket és a kabátot. A pozitív megerősítést használó tanítási módszerek azonban átsegíthetnek a nehéz időszakon.

A dicséret-alapú tanítás lényege, hogy nem a "rossz" viselkedést bünteted, hanem a "jót" díjazod, és ennek segítségével tereled a kutyát abba az irányba, hogy utóbbi viselkedési formákat gyakrabban, míg előbbit ritkábban végezze. Az alábbi technikák segíthetnek ebben:
Adj jutalomfalatot a kutyádnak minden alkalommal, amikor kilép a lakásból, majd rögtön engedd vissza. Ezzel elősegíted, hogy kedvenced a jutalomra asszociáljon a téli sétákról.
Fokozatosan növeld a kint töltött időt és távolságot, és közben ne feledkezz meg a dicséretről, különösen ha mérföldkőhöz érkeztek. Mérföldkő lehet például, ha a kutya elvégzi odakint a dolgát. De érdemes kutyakiképző tanácsát is kikérni, aki további hasznos információkkal elláthat a téli sétákkal kapcsolatban.
Végezetül, ha azt látod, hogy kutyádnak egyáltalán nincs ínyére a dolog, ne kényszerítsd arra, hogy a szükségesnél több időt legyetek kint. Ha neki annyi is elég, hogy mentek egy kört a háztömb körül, és esetleg a dolgát is elvégzi, akkor legyen így. A jutalomfalat pedig ebben az esetben se maradjon el.
Továbbá figyelj a kihűlés jeleire, nevezetesen a reszketésre, szorongásra, lassú mozgásra. Ha bármi szokatlant tapasztalsz, azonnal térjetek haza, ahol nedves törölközővel tisztítd meg a mancsokat, és ha szükséges a bundát is, majd alaposan szárítsd meg.